Delightful?
Artsy?
Galliera?
Jag letar lite efter en ny skötväska. Jag vet inte hur det är med tvillingvagn, vad som passar osv men jag vill ju gärna ha en fin väska och ingen ”vanlig” skötväska. Till Jolie hade jag en från Burberry samt en från Louis Vuitton (eg. datorväska). Denna gång är jag sugen på antingen en från Gucci som har en skötväska i sortimentet eller en vanlig väska från Louis Vuitton att använda som skötväska/handväska. Den ska ju vara ganska rejäl och rymmas mycket, Burberry-väskan är lite för liten för att rymma två uppsättningar blöjor, våtservetter och andra nödvändigheter skulle jag tro.



englasshowroom@hotmail.com

helt klart delightful!
har du några namnförslag åt tvillingarna?
Hej raring!
Jag röstar på Galliera eftersom det är min önskeväska framför alla just nu
Go go go!!
KRAMAR
den från gucci är jättefin, jag lägger min röst på den
ALLA är lika snygga!! kan du inte skriva ut hur mkt dom kostar?
Vad är det för fel på en vanlig? Varför duger inte det?
Hej Engla!
Måste fråga dig en sak!
Jag är jättesugen på en Vuittonväska, funderar på en Neverfull men det kan även bli en annan.
Vet du var jag kan köp dessa väskor?
Tack på förhand!
Carina
Petra: Ja den är gorgeous
amanda: Ja några stycken
Fanciful: Det står priser i pund på LV´s hemsida, kika där.
Kia: För jag har inte sett någon snygg vanlig, och vill gärna ha en väska jag kan använda som vanlig handväska också. Gillar ju designerbags
Carina: I LV-butiken i Sthlm.
du får spana närmare på dom irl,för dom serj u inte ut att kunna ha 2 uppsättningar.
Den andra såg ju stor och bra ut
Som om du kommer använda väskan sen som vanlig väska. För inte så längesen sålde du ju några st för att dom inte blev använda.
Men jag fattar inte, de ser ju inte sa stora ut och hur hade du tankt hanga den over barnvagnen?? Ingen av dom har ju en lang rem. For tvillingar verkar det ju vara adidas bag storlek som galler kanns det som..
Förstår inte hur man kan lägga så mkt pengar på en skötväska? De där kan ju dessutom inte rymma så mkt.. Dem går ju inte att hänga över vagnen heller.
Riktigt snygga alla!
Jag håller på att kolla runt bland större skötväskor jag med då jag kommer få ha saker i den öfr 2 barn jag med då dottern kommer vara ca 20 månader när mini kommer & jag hittade en jag gillade som är rätt så stor. Den kommer från Skip Hop & heter Studio. Har en massa smarta fack, 14 stycken om jag inte har fel & är 43,2 x 30,5 x 15,2 cm stor. Finns i snygga färger med =) Du kan ju kolla in den iaf. Här hittade jag den:http://www.babyshop.se/system/search/product.asp?id=3319&b=33&page=1&rnum=48
Sen undrar jag lite hur du ska göra med amningen. Har du tänk något på det? Kommer du helamma båda eller kommer ni köra lite ersättning ihop med amningen? Jag tror själv inte att jag skulle fixa att mata 2 små barn samtidigt men alla är ju olika =)
Kramar till underbara dig!
Mulberry har manga fina lite storre vaskor tycker jag. Dock ar jag inte sa skilld pa omradet (blojor alltsa, vaskor ar en annan sak) sa vet inte vad som kan tankas fungera.
En ryggsäcksmodell är ju praktisk. Ska du in i ett trångt skötrum nånstans med axelrem/handväska och två barn? Då är det bättre att ha en rygga och ett barn på varje arm!
Gucci! Jag har den svarta diaperbag och köpte den i london. Får plats med riktigt mkt
De svarta är svåra att få tag i med helt klart den snyggaste!!!!
Grattis till dubbel välsignelse!
Love
Kathy
Jag förstår inte hur man ser priserna på louisvuitton.com. Under Catalog kan man ju bara se väskorna… eller gör jag fel?
ja just det, mulberrys Alexa borde ju rymma alla nödvändigheter och sen är den dösnygg, den är väl passande
Haha, Jag tycker inte att någon av dom ovan var så roliga. En Louis Vuitton Neverfull, speedy (du sålde en sån för ett tag sen väll?) eller Deauville skulle jag satsat på
Kram
Hej kul att du vill ha en LV väska till dina små att inte vara som alla andra . vad heter din anda LV väska du har, tycker den är så fin .Köper du dina i stockholms butiken.HA EN BRA DAG LENA
Just nu använder jag en Mulberry Alexa Bag (stora) som skötväska och det funkar super att hänga på vagnen med den långa rämmen ( även till tvillingvagn).
Det du måste tänka på med skötväska till en tvillingvagn är att remmen måste vara låååång..
Jag har precis som Dianara ovan siktat in mig på en Mulberry Alexa (oversizead). Hoppas att den finns inne när jag tänkt köpa den.
Den såg lite liten ut? Konstig form?!? Jag har en från 10 gruppen dom är superfina och klassiska
Hej Engla,
Var precis i Köpenhamn och köpte mig en förlossningsväska från LV och då tittade jag på de väskor du har här. Den med flätat handtag är såååå fin;=) Kan jag rekommendera! Lycka till med valet, oavsett vilken du väljer är alla underbara! Jag älskar alla mina LV-väskor. Kram!
Martina och Elin R jag är ju inte Engla och jag vet att hon kan svara för sig själv. Men jag tänker lite liknande henne när det kommer till skötväskor och det är ju just för att den är lite dyr som man vill kunna använda den som en ”vanlig” väska sen.
Palermo GM använde jag. Hänger fint på vagnen el över axeln, och gott om utrymme, även för dubbel uppsättning blöjor!
Ska du köpa en brun eller beige vagn? Annars matchar det ju verkligen inte.. oavsett hur klassiska o snygga väskorna du visat är..