
En mastig smoothie till frukosten är en bra start på dagen. Oftast äter jag mackor till också, tex fullkornssmörgåsar med Bregott, ost och röd paprika. Mums! Dessutom är smoothies perfekt mellanmål. Drack det så ofta innan vi flyttade hit, måste bli bättre på det. Urgott på sommaren eftersom det svalkar.
Bra start
Kommentarer
Kommentera inlägget här:
englasshowroom@hotmail.com

Det är så gott med en stadig frukost på morgonen, med mycket frukt och nyttigheter
Ha en fin dag!
Väldigt gott
Vad gott. Är så dålig på att göra smoothie, får nog skärpa till mej =)
Jag är dålig på att göra smoothies men det verkar så gott. Vad brukar du ha i?
mums!
Vad brukar du ha i dina smoothies?
Dricker alltid smoothie till frukost. Jag brukar ha i banan, annanas, jordgubbar, apelsiner eller helt enekelt den frukt som jag har hemma. Lika gott oavsett vilken frukt man har i.
Smoothie är grymt gott ju, går att variera efter vad man är sugen på =) Ett tips är att blanda i lite lätt kesella, vilket gör den mer mättande =)
Ha en fin dag i det underbara vädret!
Jätte gott å nyttigt. Vore kul om du fotar när du blandar i allt gott så man får se
Jag älskar frusna hallon å blåbär blandat m vaniljyoghurt el olika juicer. Annars finns d ju mkt färdiga smoothies blandningar..
Smoothies är grymt gott, ska ta mig i kragen och köpa hem lite frukt tror jag.
Vad brukar du ha i dina?
Bästa Engla, följer din blogg varje dag men på något konstigt vänster har jag missat vart ni ska resa! Skulle vara jättekul att veta. Ta hand om dig <3
Jag gillar också smoothies, men har inget bra recept. Har du nåt du kan dela med dig av?
Jag brukar ha apelsinjuice (helst Brämhults), banan och sedan frysta bär tex blåbär & hallon. Då blir det kall och lite fylligare. Ibland har jag även i naturell yoghurt då blir den mer mättande.
Hej Engla.
Undrar var du köpt de underbart söta,rosa muggarna?? Vill ha..
Åhhh nu har jag läst om smoothies på så många bloggar så jag är supersugen!
Men vi har inte ingredienserna hemma, och jag är insnöad…suck!
Jossan: Jag tror de är från Ikea
Mums med smoothie! skulle jag oxå göra på morgonen, om jag inte började kl. 07 varje dag…
Bra start på dagen!